Uz obljetnicu rođenja svećenika vlč. dr. Rudolfa Römera, sina Župe Nevesinjske
2010-02-02
Na današnji dan 2. veljače 1905. godine, na blagdan Svijećnice, u Nevesinju je rođen RUDOLF RÖMER, svećenik, župnik, doktor znanosti, profesor na bogoslovijama u Đakovu i Sarajevu, spisatelj, prevoditelj... Stoga je i ovo prigoda da se danas sjetimo ovog, jednog od slavnih sinova koje je Župa Nevesinjska dala tijekom svoje povijesti. Prečasni Römer bio mi je poglavar za vrijeme mojih bogoslovskih dana i studija u Sarajevu.

Vlč. Rudolf Römer sin je Rudolfa, poštanskog namještenika u Nevesinju, i Katarine Trešnjak, rodom iz Češke. Gimnaziju je završio na Prvoj muškoj gimnaziji u Sarajevu, a teološko-filozofski studij na Vrhbosanskoj bogosloviji u Sarajevu. Za svećenika je zaređen 1. srpnja 1928. u Sarajevu, a po svršetku teološkog studija imenovan je 1930. godine župnikom Župe Solakova Kula, odakle je doktorirao 1936. na Bogoslovnom fakultetu u Zagrebu.

Godine 1939. preuzima katehetsku službu na Ženskoj, a zatim i na Muškoj prvoj gimnaziji u Sarajevu. Njegovi mu poglavari potom dodijeliše (1945.) Župu Komušina. U listopadu 1951. preuzima Župu Rođenja Marijina u Modriči, gdje će ostati do kolovoza 1956. Župa sv. Josipa u Zenici (1956.-1960.) bila je slijedeća postaja njegova dušobrižničkog djelovanja. Početkom svibnja 1960. imenovan je profesorom biblijskih znanosti i hebrejskog jezika na Bogosloviji u Đakovu, gdje djeluje do 1970., kada je pozvan u Sarajevo za profesora na ponovno otvorenu Vrhbosansku bogosloviju.

Od 1972. do 1976. obnašao je dužnost rektora Bogoslovije. Također, bavio se i spisateljskim radom. U bogoslovskim danima pisao je za različite časopise. Kao profesor, u Vjesniku Đakovačke biskupije objavio je nekoliko radova o biblijskim temama. S francuskog je preveo i izdao knjižicu N. M. Wildiersa ''Teilhard de Chardin – drugi Bošković'', Đakovo 1966. Naš poznati svećenik i povjesničar dr. Krunoslav Draganović za vlč. Römera je kazao: "Vjera mu je bila djetinjski neposredna i iskrena, netaknuta od modernih sumnji i mudrosti ovoga svijeta". Vlč. dr. Rudolf Römer umro je 6. kolovoza 1982. u Domu za umirovljene svećenike u Sarajevu.
(Izvori za životopis: web-stranica Župe Garevac; Gdje su oni stali, mi nastavljamo, Sarajevo, 2007.)