Br. Pavao Buconjić, isusovac iz Nevesinja
2009-09-03
Pavao Buconjić rođen je 3. rujna 1915. u Nevesinju. Pučku školu pohađao je u Nevesinju, a s 14 godina odlazi raditi u selo Petrača u Župi Dubrovačkoj. Tu mu nije bilo lako, pa je nakon dvije godine došao u Dubrovnik. Upoznao se s Michielijem i ulazi u Marijinu kongregaciju 1923.

Kasnije upoznaje oce Dragičevića i Pericu. Dogovarao se s Malom braćom u Dubrovniku da nakon vojske stupi k njima u red. Međutim, u razgovoru s gospođom Ankom Horn dolazi na misao da se javi isusovcima. Provincijal, o. Anđelko Jurić, poziva ga da 1935. pođe u Travnik za aspiranta. Tamo je dobio upalu pluća pa mu je liječnik savjetovao da se vrati. Iz Dubrovnika odlazi u Sarajevo na odsluženje vojnoga roka.

Opet je u Dubrovniku 1938. i u dogovoru s o. Franjom Jambrekovićem, provincijalom, odlazi, opet kao aspirant u Zagreb na Jordanovac. Na Jordanovcu radi u krojačnici. Nakon aspiranture odlazi u novicijat u rujnu 1939. Sada radi u kuhinji. U ljeto 1940. pozvan je ponovno u vojsku. Nakon tri mjeseca boravka u Trebinju biva oslobođen od vojske te nastavlja s novicijatom.

Prve zavjete je polagao na Jordanovcu 7. ožujka 1942. Ostao je u jordanovačkoj kuhinji do ljeta 1943. kada seli na Fratrovac gdje postaje glavni kuhar. Zbog zdravstvenih teškoća 1947. preuzima mirniji posao – brine o rublju na Jordanovcu. Tu je sve do 1955., a nakon toga radi kao kuhar u Splitu.

Godine 1957. dodijeljen je isusovcima u Sarajevu za kuhinju, nabavke, vrt i rublje. Godine 1960. dolazi u Osijek, gdje se brine za crkvu, rublje i kuću. Od 1962. je u Borovici. Ovdje ima zdravstvenih poteškoća (prehlada bubrega), pa biva premješten u Zagreb na Jordanovac. Sada je ponovno rušničar i donekle pomoć u krojačnici. Za Božić 1971. kratko boravi na Otoku Gospe od Milosti kod Tivta.

Godine 1977. premješten je u Sarajevo kao prvi brat u isusovačkoj novoj kući na Grbavici, gdje je toliko trebalo pregrađivati i preuređivati. Godine 1979. otišao je na operaciju vena u Stuttgart. Liječnici su mu zabranili svaki težak rad. Tada je premješten na Fratrovac i unatoč liječničkoj zabrani preuzima rušnicu za četiri isusovačke kuće u Zagrebu. Kada su časne sestre preuzele rušnicu 1982., odlazi u Split i preuzima vrt, podrum, crkvu pa i portu.

U Splitu je živio i radio sve do svoje smrti, 13. studenoga 2000. Kralju vjekova uputio se u jutarnjim satima na svetkovinu Sv. Stanislava Kostke, zaštitnika isusovačkih novaka, mladića koji je uzor čistoće, nevinosti i molitve. Prema ovom kratkom prikazu vidimo sretan završetak jednoga ostvarenog ljudskog, vjerničkog i redovničkog života.

Izvor: Ignacijev put, broj 2 (25), 2000.