Nevesinje

Nevesinje je prostorom najveća katolička župa u Hercegovini. Pokriva više općina na području sjeveroistočne Hercegovine: Nevesinje, Kalinovik, Foča, Foča-Ustikolina, Čajniče te dijelove općina Goražde i Novo Goražde. “Ovo je izrazito župa dijaspore: mali broj katolika raspršen je među inovjernicima. Župa nosi ime najvećeg naselja i općinskog središta”, kako napisa dr. fra Ivo Bagarić. Osim u središtu Nevesinja, katolika je bilo u više naselja razmještenih po prostranu Nevesinjskom polju i okolnim visoravnima, potom uz kanjon Gornje Neretve (Ulog), i to u: Bojištima, Sopiljima, Pridvorcima, Kruševljanima, Dramiševu, Seljanima, Vranješini i Oblju, kao i na fočansko-čajničkome području.

Za sve te vjernike katolike fra Paškal Buconjić, biskup (1880.-1910.), osniva 1899. godine župu Nevesinje. Prvim župnikom imenovan je don Marijan Kelava, koji sagradi župni stan 1899. i župnu crkvu između 1901. i 1903. godine.