Dragi dobročinitelji, Gospin štovatelju
Blagopokojni biskup fra Paškal Buconjić (1834.-1910.) osnovao je za katolike nastanjene u nevesinjskom kraju 1899. godine župu sa sjedištem u Nevesinju. Prvim župnikom imenovao je don Marijana Kelavu, svećenika Mostarsko-duvanjske biskupije, koji je iste godine 1899. sagradio župni stan, a između 1901. i 1903. godine podigao je župnu crkvu u čast Uznesenja Blažene Djevice Marije ili Velike Gospe.
Za vrijeme II. svjetskoga rata crkva je dosta stradala, a nakon rata bila je pretvorena u skladište. Kad je zalaganjem otaca franjevaca iz Mostara vraćena u ponovnu crkvenu uporabu, obnavljana je od 1958. do 1973. godine.
Župna je crkva u Nevesinju iz temelja srušena 1993. godine, 30 godina nakon obnove. Prije dvije godine – 2007. - s pomoću Božjom i uz darežljivu ruku dobročinitelja, otpočeli smo s njezinom ponovnom izgradnjom. Naime, općinske vlasti u Nevesinju izdale su 10. srpnja 2007. Rješenje kojim se odobrava izgradnja u ratu porušene katoličke crkve. Otpočete radove na temeljima crkve kao i temeljnu ploču blagoslovio je mjesni biskup Ratko na župnu svetkovinu Velike Gospe 2007. godine (galerija slika sa svečanosti).
Od tada do danas, sa zimskim prekidima, radovi na ponovnoj izgradnji župne crkve odvijali su se prema raspoloživim novčanim sredstvima. Fotografije u prilogu pokazuju tijek radova od početka do danas (galerija slika o tijeku gradnje 2007.-2009). Na proljeće 2010. godine, kad u Nevesinju vrijeme dopusti, željeli bismo - ako Bog da - istim žarom nastaviti s daljnjim radovima.
Kao župnik župe nevesinjske, u ime svih raseljenih nevesinjskih župljana, obraćam se ovim pismom svima koji mogu a hoće pomoći ostvarenje ovoga kršćanskog djela, koje smo započeli u ime Presvetoga Trojstva: Oca i Sina i Duha Svetoga, a na čast Blažene Djevice Marije – na Nebo Uznesene Velike Gospe, kojoj je posvećena Crkva i Župa u Nevesinju.
Svoj prilog možete doznačiti kako Vama odgovara ili putem priložene uplatnice:
Župa Nevesinje
UniCredit Bank d.d. Mostar
3381002202731506 (s naznakom: za izgradnju crkve)
A za uplate iz inozemstva kod iste banke vrijedi:
SWIFT: UNCRBA22
IBAN: BA393380604819566292
U nadi da ćete imati razumijevanja za ovu našu zajedničku molbu, te pokazati svoju istinsku ljubav prema našoj Velikoj Gospi u Nevesinju, ugrađujući i svoj darovani kamen u zidove ove naše crkve, s poštovanjem Vas pozdravljam zazivajući na sve Božji blagoslov po zagovoru Blažene Gospe!

don Ante Luburić, župnik
župe nevesinjske